sobota 6. října 2012

Pozor na těžké a bolavé nohy


V zaměstnání jste celý den na nohou, ke konci je máte jako z olova, bolí vás a přidají se i křeče v lýtkách? Jsou to varovné signály, že vaše žíly nejsou v pořádku

Tyto projevy byste určitě neměli ignorovat a podceňovat - dělá to bohužel většina lidí, přestože se může jednat o signalizaci onemocnění žilního systému, které může vyústit i do velmi vážných a těžko léčitelných komplikací. Bolavé nebo oteklé nohy jsou projevy počátečních stádií chronického žilního onemocnění.
Pro první příznaky je typické, že se vyskytují na konci dne. Bývá to bolest, nebo otoky kolem kotníků, případně se příznaky objeví společně. K prvním příznakům patří i noční křeče, které jsou také žilního původu.

Velmi důležitou roli při diagnostice nejranějších stádií onemocnění hrají praktičtí lékaři, u kterých se dělají preventivní prohlídky každé dva roky. Pokud si všimnete některého z příznaků, s návštěvou lékaře neotálejte. Pokud se začne s léčbou včas, lze předejít přechodu onemocnění do vyšších stádií s takovými závažnými důsledky, jako jsou například bércové vředy.

Chronické onemocnění žil má původ v poškození žilní stěny zánětem. Typickými projevy jsou metličky, křečové žíly, otoky, změny na kůži, nebo zmiňované bércové vředy.

Pacienti si při chronickém žilním onemocnění nejčastěji stěžují na:

pocit "těžkých nohou", otoky, bolesti (zejména po dlouhodobém stání či sezení), zhoršení obtíží na konci dne, křeče v lýtkách během noci, zvýšená únavnost dolních končetin.

Všechny tyto příznaky signalizují, že jde o chorobný stav. Přesto drtivá většina pacientů navštíví lékaře až po několika letech trvání těchto potíží.

Stadia žilních onemocnění

Pokud se onemocnění žil nepodchytí hned v začátku a nezačne se včas s léčbou, onemocnění se rozvine do závažnějších stádií.

Křečové žíly (varixy) - jde o žíly tlustší než 3 mm. Vznikají rozšiřováním a prodlužováním povrchových žil, vlivem vysokého hydrostatického tlaku krve, který vzniká v žilách při poškození chlopní zánětlivým procesem.

Svou roli může hrát i dědičná dispozice k vrozené oslabené žilní stěně.

Zánět žil - nejčastěji postihuje žíly doných končetin. V případě zpomalení toku krve v žílách, přímého poškození stěny žíly, případně pokud dojde ke srážení krve v žilách, dochází k ucpání žilního průsvitu, což je spouštěcí mechanismus pro zánět žil. V zásadě se dělí na zánět povrchových žil a zánět hlubokých žil.

Lymfedém - je to otok způsobený nahromaděním tekutiny v podkoží. Vzniká tehdy, pokud lymfatický systém nedokáže v dostatečné míře odvádět stále se tvořící tkáňový mok. Otok se může objevit prakticky kdekoliv na těle, ale nejčastěji se vyskytuje na horních a dolních končetinách.

Žilové bércové vředy - jde o nejtěžší komplikaci chronické žilní choroby. Poškozené žilní chlopně způsobují, že krev nedokáže proudit proti gravitaci - tzv.. "Do kopce" a vzniká dlouhodobý žilní přetlak. Výsledkem je nedostatečné prokrvení, a take okysličování končetiny a dodávka živin. To vede k atrofii kůže. Při odumření tkáně pak vznikají vředy. V podkoží se hromadí barvivo z odumřelých červených krvinek, důsledkem je vznik nafialovělých pigmentových skvrn. Vředy často hnisají a okolí bývá zanícené. Nejčastěji se vředy vytvoří v oblasti kotníků a provází je palčivá, neustávající bolest. Bércové vředy jsou chronickým onemocněním s obvykle dlouhou dobou hojení a častými recidivami.

Návštěva lékaře včas je tedy velmi důležitá. To co můžeme udělat sami, je zvolit vhodnou obuv, abychom našemu organismu usnadnili následnou rehabilitaci.

Žádné komentáře:

Okomentovat