pátek 26. října 2012

Boty mohou ničit zdraví

Boty s vysokými podpatky mohou škodit zdraví . Jejich dlouhodobé nošení způsobuje bolesti nohou, zad, ploché nohy, otlaky, mozoly a dokonce i artritidu.

V jehličkových podpatcích vypadají téměř všechny ženské nohy přitažlivě a sexy, nebo o tom jsou jejich uživatelky přesvědčeny. Pokud je však nosíte dlouhodobě, mohou vám způsobovat bolesti.

Odborníci varují: už malé děti mají deformovaná chodidla! Třetina prvňáků přichází do školy s chybami nohou, které souvisejí s nesprávným obouváním a pouze tři procenta děti v předškolním věku nosí odpovídající obuv. Děti se podle ortopedů rodí se zdravými nohami, případy, kdy se dítě narodí s plochou nohou jsou celkem ojedinělé.  Nezbývá tedy než se smířit tím, že nejrůznější deformity našich nohou si způsobujeme sami, tím jaké boty nosíme. ho.

Zdravotní potíže z nesprávné obuvi

bolesti nohou, kyčlí, páteře (hlavně bedermé a křížová)
nesprávné držení těla
plochá noha
odřeniny, puchýře, otlaky, kuří oka
vznik houbových a plísňových onemocnění
zranění prstů
vznik Osteoartróza (artritidy)
podvrtnutí kotníku
vybočení palců (haluxy)
Vysoké podpatky - vznik Osteoartróza

Vysoké jehlové podpatky se mohou podepsat na: bolesti lýtek, kotníků i nártu, zarůstání nehtů, kladívkových prstech, nebo zánětech bříšek chodidel.
Vysoké podpatky snižují stabilitu při chůzi a zvyšují riziko pádů, což může vést k vymknutí kotníku nebo i zlomeninám. Nošením takovýchto bot zatěžujete více kolenní klouby, což může časem vést ke vzniku Osteoartrózy. Jehlové podpatky také přetěžují přední část chodidla, těžiště se tak posouvá vpřed a zatěžuje nepřiměřeným způsobem páteř. Pravidelné chození na vysokých podpatcích způsobuje zkrácení Achillovy šlachy.

Úzké špičaté boty


Naštěstí už módní trendy přinesly i pohodlnější obuv s okrouhlými špičkami, avšak úzké špičaté boty jsou stále ještě oblíbené. Zabraňují však volnému pohybu prstů, kvůli kterému se hůře přizpůsobuje noha terénu a dochází tak k špatnému prokrvování prstů na chodidlech a tím dochází k různé deformaci chodidel. Úzké špice způsobují tlak na kloub palce na noze, což má za následek vybočení palce (halux). Velmi časté jsou také puchýře a otlaky.

Levné kroksy - hrozí plísně a padlá klenba

Jde sice o velmi stylovou a pohodlnou obuv, ale mohou škodit nohám a to dětským i dospělým. Při výběru se vyhněte se nakupování levných napodobenin. Zatímco originál je vyroben z pryskyřice, která zabraňuje množení bakterií a plísní, napodobenina je z levného plastu, který je naopak živnou půdou pro různé mikroorganismy. Napodobenina navíc nemá žádné tvarování a nepodporuje nožní klenbu, takže si pokazíte chodidla.

Žabky nebo flip -flopy - vznik mykotických infekcí  

Častým nošením žabek riskujete nejen bolestí nohou a páteře, ale i vznik deformit palců a kostí. Většina levnějších flip-flop je navíc vyrobena z umělých materiálů, takže když se vám noha zpotí, hrozí vznik infekcí, mykotických (plísňových a houbovitých) onemocnění. V  extrémních případech může chronické dráždění kůže mezi prsty způsobovat odřeniny, puchýře. Také jsou velmi labilní a nestabilní, noha se v žabkách klouže, takže děláte kratší kroky, tělo se více namáhá a následek je pokles klenby chodidla. Pokud se jich nechcete vzdát, vybírejte si raději žabky na hrubší podrážce s podpatkem do 4 centimetrů.

Baleríny - zhoršují držení těla

Jsou velmi pěkné, pohodlné, hodí se ke každému oblečení. Jejich design je často nápaditý, stylový a tak se není co divit, že se těší obrovskému zájmu žen všech věkových kategorií - od malých holčiček až po dámy v důchodovém věku. Jediní, kteří z takového zájmu nemají radost jsou ortopedi. Upozorňují, že dlouhodobé nošení balerín negativně ovlivňuje klenbu nohy a držení těla. Ploché podrážky mohou způsobit kuří oka, bolesti zad i artritidu.

Co tedy vlastně nosit?

Podpatky pro denní nošení by neměly být vyšší než 2,5 centimetru
doma na trávníku choďte naboso, nebo využijte obuv vyrobenou z Duflexu. Nechte nohy odpočívat
a dopřejte jim občas koupel a masáž
Kupujte si dostatečně volnou obuv, aby vás v ní nohy netlačily
Větší vzdálenosti překonávejte v obuv DUX Prémium a pokud máte deformované chodidla, kupte si vhodné vložky do bot či tenisek - zdravotní stélky Hanák.
Vhodná obuv by měla být pružná, měla by se ohýbat tam, kde se ohýbá i vaše chodidlo.
Důležitý je také výběr správných materiálů, ideální je přirozený materiál (useň nebo textil)
dobrou fixaci obuvi zajišťuje dobrý střih
Boty střídejte a nekupujte levnou obuv na tržištích

Žádné komentáře:

Okomentovat