pondělí 13. června 2011

O boty jde až v první řadě


Jednu z těch nejdůležitějších a pro naše zdraví také nejprospěšnějších pohybových aktivit je obyčejná chůze. Ačkoliv se to možná nezdá, chůze je velmi složitý proces, ve kterém naše tělo provádí cyklický pohyb se stovkami opakovaných pohybů, při kterých naše dolní končetiny přicházejí do kontaktu s podložím po kterém kráčíme. Nohy mají za úkol tlumit nárazy, které jsou způsobeny hmotností našeho těla. Je to důležité především proto, aby nebyly vystaveny otřesům vnitřní orgány a především mozek.
Rozlišujeme nožní klenbu příčnou a podélnou. Díky vadnému vývoji a postavení naši nohy může vzniknout plochá noha. Také špatnou péčí o nohy v době jejich růstu a špatnou obuví se mohou i drobné odchylky od správného postavení nohy projevit na celkovém stavu našich dolních končetin. V případě že jsou vazy a svaly nohou přetěžovány špatným postojem, kromě bolestí přichází i povolení vazů a pokles klenby. Příčinou může být samozřejmě také úraz, ale drtivá většina problémů našich dolních končetin má příčinu v přetěžování v zaměstnání nebo sportu, ale hlavně nezdravá módní obuv.
Lidé věnují velkou pozornost tomu, jak jejich boty vypadají, zda jsou tvarově zajímavé, nebo jim barevně ladí k oblečení. Přitom podstatné je především to, aby naše boty plnili svůj účel, to jest ochranu před vnějšími vlivy. Kupříkladu chození v botách na vysokém podpatku je expresní cesta k ploché noze, propadlé klenbě a posléze k problémům s kyčlemi, bederní páteří nebo koleny. Tato daň “za krásu” se odevzdává později, o to je však krutější a bolestivější.

Většina lidí se začne o vhodnou obuv zajímat až v případě, že na jejich chodidlech nastaly změny. Bolest při chůzi jim indikuje, že je něco špatně. Je dobré si však uvědomit, že mnohem lepší než léčba bývá prevence. Nejohroženější skupinou bývají prodavačky, kadeřnice nebo číšnice. V počátcích mohou mít otoky, pocity těžkých nohou, nebo pálení až trnutí nohou. Později se přidá bolest nožní klenby od paty až k prstům. Na noze můžeme objevit otlaky a tzv. “kuří oka”.  U příčně ploché nohy se postupně rozšiřuje přední část nohy, což může mít za následek zduření na vnitřní straně kloubu palce, tedy známý Hallux Valgus.

Ač se to nezdá, naprosto nevhodnou obuví je obuv měkká. I proto jsou stélky Hanák pružné, ale ne měkké. Pro nohu je vhodné, má-li obuv volnou prostornou špičku a pevný opatek. Stélky Hanák jsou vyrobeny z lehkého a prodyšného materiálu, který se velmi dobře ošetřuje. To je důležité z hlediska hygieny.

Stélky Hanák je možné zakoupit do uzavřené obuvi, což je důležité pro osoby, které chodí hodně nebo často. Otevřené boty Hanák jsou vhodné především jako domácí boty, nebo jako boty pracovní, které by měl mít každý, kdo v práci hodně stojí, nebo chodí.

Nohy jsou nejdůležitějším stavebním prvkem naši stability. Každým krokem zapojujeme celou řadu svalů, vazů a šlach a to zda je jejich zapojení správné, je do značné míry ovlivněno také správným postavením našeho chodidla.

Z toho důvodu je také podstatné, abychom chůzi prováděli na měkkém podloží, nebo využívali zdravotní obuv DUX z Duflexu. Jedna se o rehabilitační boty DUX které umožňují simulovat chůzi v hlíně nebo písku a jsou tak pro plosku chodidla vynikající rehabilitační technikou.

Žádné komentáře:

Okomentovat